Čim se pročula vijest o sudbini nesretnog princa, janjičari su digli pobunu zahtijevajući da se kazni veliki vezir Rustem-paša, čijim je intrigama pripisan tragični događaj. Međutim, Rustem-paša je, usprkos privremenom oduzimanju državnog pečata, ostao nedodirljiv. Njegovoj moći, činilo se, nema kraja. Na ljeto 1556. godine, u julu mjesecu, dovršena je šest godina ranije započeta gradnja džamije Sulejmanije, najljepše džamije u prijestolnici, za koju sultan nije žalio više od sedam stotina hiljada dukata. Sultanija Hurem, žena koja se svojom ljepotom i talentom od robinje podigla do Sulejmanove supruge, nije doživjela nasljeđivanje prijestolja jednog od svojih sinova. Umrla je dvije godine nakon gradnje Sulejmanije, aprila mjeseca 1558. godine. Duboko potresen njenom smrću, odlučio je Sulejman njeno tijelo ukopati u turbe sagrađeno uz Sulejmaniju. Nakon smrti Hurem sultanije i borbe prinčeva Selima i Bajezida za prijestolje, nakon kojih je princ Bajezid doživio sudbinu kao i njegov brat Mustafa, Rustem-paša je slovio za najmoćnijeg čovjeka u Carstvu.
Rustem-paša je imao dva sina i jednu kćerku koja je bila udata za velikog vezira Ahmed-pašu. Mustafa-paša, jedan od Rustemovih sinova, koji se neko vrijeme nalazio na položaju kliškog sandžak-bega, život je izgubio zajedno s Hasan-pašom Predojevićem u bici pod Siskom 1593. godine. S obzirom na to da je imao velik utjecaj u osmanskoj upravi, direktno se miješajući u odluke donošene na carskom divanu, omogućio je trojici svoje braće da budu imenovani na značajne položaje u Bosni. Sinan-paša, nakon što je neko vrijeme bio na položaju hercegovačkog sandžak-bega (od 1549. do 1574. godine), Rustem-pašinin zauzimanjem postavljen je za admirala osmanske flote (kapudan-paša).
Drugi Rustemov brat, Mehmed-paša, u narodu poznatiji kao Karađoz-beg, jedan je od najznačajnijih mostarskih vakifa. Za svoga života podigao je mnogo objekata u Mostaru, od kojih je najpoznatija Karađoz-begova džamija koja i danas krasi ulice ovog hercegovačkog grada. Rodbinske veze s velikim vezirom Carstva sigurno su utjecale na to da se Karađoz-beg postavi za nadzornika radova na izgradnji čuvenog Starog mosta. S obzirom na to da je gradnja mosta počela iste godine kad je završena gradnja Karađoz-begove džamije (1557), velika je vjerovatnoća da je na obje građevine radio isti graditelj mimar Hajrudin, koji je još prije započinjanja gradnje Starog mosta radio u Mostaru. Njemu je u ruke ovaj delikatan zadatak povjerio njegov učitelj i vrhovni graditelj Osmanskog carstva u Sulejmanovo doba, mimar Sinan. Prema tome, jasno je da je Karađoz-beg bio u tijesnim vezama s dvorom, posebno sa svojim bratom Rustemom.
Brusa bezistan u Sarajevu
I sam Rustem-paša je bio veliki vakif. Znameniti turski arhitekt mimar Sinan mu je izgradio 19 objekata - džamiju, mesdžid, dva turbeta, medresu, imaret, devet karavansaraja, hamam i dva saraja. Od svih spomenutih građevina najljepša je Rustem-pašina džamija u Stambolu kraj Tahta Kale, koja se svrstava među najljepše spomenike arhitekture Istanbula. Značajan dio svog blaga utrošio je na vakufske objekte podignute u Ruščuku i Hami. U Sarajevu, mjestu svog rođenja i djetinjstva, Rustem-paša je izdvojio novac za izgradnju čuvenog Brusa-bezistana, nazvanog po svili iz Bruse koja se u njemu prodavala. U ''Glasniku Zemaljskog muzeja'' zabilježio je Mustafa Hilmi da ''u ovom bezistanu imade jedna magaza uprav pod svodom magju četiri stuba, na kojima svod stoji. U toj magazi čuvani su u staro doba znameniti spisi i povelje, što su dolazile Bošnjacima''. Rusremovim zalaganjem i novčanim sredstvima izgrađen je veliki kameni most preko rijeke Željeznice na Ilidži i pored njega jedan han, čime se cijelo naselje počelo intenzivnije razvijati. Rustem-pašin most imao je petnaest lukova, što ga je činilo jednim od najdužih mostova u Bosni i Hercegovini. Prema volji osnivača, most je izdržavan prihodima od Brusa-bezistana i hana u Sarajevu.
Tokom petnaest godina, koliko je trajalo njegovo vezirovanje, koristio je Rustem-paša sve prilike i neprilike da sultanu i sebi, ali na račun carske riznice, prikupi blaga u neslućenim količinama. On je bio prvi koji je kupovinom položaja doprinio sve češćoj pojavi potkupljivosti u državnoj upravi. Sulejmanova politika mudre ekonomije postojala je još samo na papiru, jer je Rustem-paši dozvolio da sva dobijena imanja i posjede preda u vakuf kako se ona ne bi mogla prodati. Time je Rustem-paša za svoju obitelj osiguravao korist koja je godišnje donosila prihod u iznosu od deset miliona akči, odnosno dvije stitine hiljada dukata. Iza Rustem-paše ostalo je bogatstvo kakvo do tada nije ostavio nijedan veliki vezir. Evo šta je od toga na svom dugačkom spisku pribilježio Joseph von Hammer:'' 815 imanja po Rumeliji i Anadoliji, te 476 mlinova, 1.700 robova, 1.900 bojnih konja, 1.106 deva, 5.000 sašivenih kaftana i počasnih odijela, 8.000 turbana, 1.100 kapa od zlatne tkanine, 2.900 pancir-košulja, 2.000 oklopa, 600 srebrom okovanih sedala, a 500 otpočenih zlatom i dragim kamenjem, 1.500 posrebrenih kaciga, 130 pari zlatnih uzengija, 760 dragim kamenjem otpočenih sablji i 1.000 srebrom okovanih kopalja, 800 Kur'ana, od kojih je 130 ukoričeno dragim kamenjem, 5.000 knjiga različitog sadržaja, 78.000 dukata, 32 draga kamena, čija je vrijednost bila 112 tovara, tj. 11.200.000 akči, u čistu srebru 1.000 tovara, tj. 100,000,000 akči ili 2,000,000 dukata''. Još za svog života dao je sagraditi sedam kula u koje je ostavljao novac za posebne prilike, a na jednoj od carskih odaja dao je da se postavi natpis: ''Blago marom Rustemovim sakupljeno''.
Sačuvani svodovi mosta Rustem-paše Opukovića na Željeznici kod Ilidže,
slučajno otkriveni prilikom komunalnih radova
(iz knjige Džemal Čelić i Mehmed Mujezinović - Stari mostovi u Bosni i Hercegovini, Sarajevo, 1969.)
I unatoč tako raskošnom životu, neumjerenom i bijesnom, premda je uživao sve glagodati ovog privremenog svijeta, ipak, u času kad ga je sustigla nepotkupljiva smrt, ništa od toga nije ponio sa sobom. Oči je zauvijek sklopio nedugo nakon smaknuća princa Bajezida, tačnije 1561. godine, od posljedica vodene bolesti. Ukopan je u dvorištu Šehzade Jeni sultan Mehmed džamije, pokraj svoga sina kojem ne znamo imena. Nad njihovim je mezarima 1590. godine izgrađen mauzolej izvrsne ljepote. Iza sebe ostavio je suprugu, kćer Aišu i sina Osman-bega. Njegova žena, sultanija Mihrimah, živjela je još sedamnaest godina nakon njegove smrti, a na boljem svijetu mu se pridružila u februaru 1578. godine.
Jedino što će trajno ostati upamćeno, barem dok je ljudi i sjećanja, osim činjenice da je Rustem-paša obilježio značajan period osmanske i bosanske historije, jeste njegova nesebična zaostavština koju je darovao svom zavičaju a da zauzvrat od njega nije tražio ništa!
Alen Zečević
____________________________________
Objavljeno u: Novo Vrijeme, br. 163, 13. novembar 2015.